poniedziałek, 25 lutego 2008

INTERAKCJE 2008 12-16 maja 2008

Festiwal „Interakcje” to cykliczne prestiżowe spotkanie czołowych artystów z całego świata uprawiających sztukę najnowszą.

Jest jedynym organizowanym w Polsce i jednym z kilku europejskich corocznych festiwali poświęconych prezentacji szeroko pojętej sztuki performance. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń z zakresu sztuk performatywnych o europejskiej renomie, a także jest jednym z nielicznych tak konsekwentnie budowanych projektów realizowanych na świecie.

Do udziału w tegorocznej jubileuszowej edycji zaproszeni zostali artyści, którzy w ocenie organizatorów wywarli największy wpływ na rozwój tej imprezy.

W ramach festiwalu zostanie zaprezentowanych: ponad 40 indywidualnych pokazów, specjalny koncert jubileuszowy oraz cykl wykładów w szkołach ponadgimnazjalnych poświęconych sztuce.

Pragnąc podnosić poziom merytoryczny prezentacji sztuki, zwracamy szczególną uwagę na globalną różnorodność wynikającą z odmienności kultur w obszarze sztuki najnowszej. Można to osiągnąć m.in. poprzez udział artystów z różnych krajów. Dlatego w 9 dotychczasowych festiwalach zaprezentowało się ponad 100 twórców z ponad 20 krajów całego świata – w tym tak egzotycznych i odległych jak Indie, Tajlandia, Nowa Zelandia, Singapur, Kanada, USA, Japonia.

Od 2005 r. każda kolejna edycja festiwalu jest budowana według indywidualnego programu kuratorskiego. Taka formuła nie pozwala na skostnienie festiwalu, porządkuje proces decyzyjny oraz wprowadza element refleksji nad sztuką. Program przygotowany i przemyślany przez kuratora pozwala zaprezentować pewne spójne zdanie na temat tej sztuki. Wtedy festiwal to coś więcej niż tylko zestaw nazwisk. Takie spojrzenie pozwala dostrzec w wielości form sztuki współczesnej coś więcej niż tylko indywidualne decyzje artystyczne, ale też nurty i tendencje, zależności regionalne, wpływ różnych kultur, kontekstów cywilizacyjnych, historycznych doświadczeń. W pierwszym roku funkcjonowania takiej formuły kuratorem był Alastair MacLennan – artysta, teoretyk, organizator, profesor School of Art and Design University of Ulster w Irlandii Północnej. W roku 2006 swój program kuratorski przygotował Richard Martel – Kanadyjczyk, artysta, wydawca, krytyk, założyciel Centrum Sztuki Aktualnej LE LIEU w Quebec. Kuratorem ubiegłorocznego festiwalu był artysta z Tajlandii - Chumpon Apisuk.

Tegoroczny jubileuszowy Festiwal, będzie próbą podsumowania wszystkich dotychczasowych edycji. Do udziału zostali zaproszeni Ci artyści, którzy swoją postawą twórczą wywarli największy wpływ na poziom merytoryczny ubiegłych festiwali, którzy także są najbardziej reprezentatywni dla szeroko pojętej sztuki performance na świecie. Każdy z zaproszonych przedstawi co najmniej jedną ze swych prac, co da łączną liczbę minimum 40 indywidualnych pokazów. Na Festiwal składają się też elementy teoretyczne i edukacyjne. Zamierzamy zorganizować: panel dyskusyjny moderowany przez krytyków i teoretyków oraz cykl wykładów w szkołach ponadgimnazjalnych, poświęconych roli sztuki i artysty we współczesnym społeczeństwie, prowadzonych przez artystów i krytyków sztuki. Tegoroczny Festiwal, ze względu na swój jubileuszowy charakter, zostanie uświetniony koncertem muzyki współczesnej, wpisującym się doskonale w program imprezy, a adresowanym do publiczności nie tylko festiwalowej. Wszystkie pokazy podczas Festiwalu są niebiletowane, udział w prezentacjach jest dla publiczności bezpłatny.

Od roku 2001, by umożliwić jak największej liczbie osób zainteresowanych obejrzenie artystów, organizujemy wspólnie z galeriami z różnych miast Polski dodatkowe prezentacje wybranych artystów biorących udział w Interakcjach. W tym roku zaprezentują się dodatkowo m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Łodzi i Bielsku – Białej.

Współorganizatorami Festiwalu są: Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim, Stowarzyszenie Artystów Sztuk Innych w Warszawie, Fundacja Promocji Sztuki Performance „Kesher” w Krakowie, Galeria Działań w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galeria Patio WSHE w Łodzi, Fundacja Sektor 1 z Katowic, Galeria Bielska BWA w Bielsku – Białej.

Lista zaproszonych artystów:

Jan Świdziński
Ryszard Piegza
Anna Kuczyńska
Przemysław Kwiek
Janusz Bałdyga
Władysław Każmierczak i Ewa Rybska
Artur Tajber
Zygmunt Piotrowski
Grupa Restauracja Europa
Michel Giroud
Charles Dreyfus
Max Horde
Lefcadio Mortimer
Valentin Torrens
Josef R.Juhasz
Viktor Pietrov
Sakiko Yamaoka
Bruce Barber
Chumpon Apisuk
Adina Bar-on
Boris Nieslony
Richard Martel
Inari Virmakoski
Krzysztof Zarębski
Roddy Hunter
Balint Szambathy
Jiri Suruvka
Angel Pastor
Nicola Frangione
Seiji Shimoda
Uto Gusztav
Peter Grzybowski
Pekka Luhta
Jacques van Poppel
Myriam Laplante
Andrzej Partum

Lista jest dynamiczna i może się zmienić

8 komentarzy:

 1. wreszcie :D
  nie mogę się doczekać :)

  PeeS. a jak sprawa wolontariatu...? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. sprawa wolontariatu - jak zawsze, czyli jesteśmy otwarci.

  OdpowiedzUsuń
 3. marchewa w jakim tego słowa znaczeniu :D :D

  mam dziwne myśli :)

  OdpowiedzUsuń
 4. redakcja nie odpowiada za podejrzane skojarzenia czytelników :D

  OdpowiedzUsuń
 5. wzorowo redaktorze Marchewo. wzorowo postępujecie.


  pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 6. hehehe

  zacznę już odliczać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. PArtum... jesli juz kalac jego imie

  OdpowiedzUsuń