środa, 29 października 2008

Grupa Restauracja Europa w Belfaście

W dniach 20 do 27 października Towarzystwo Artystyczne „Bbeyond” we współpracy ze Stranmillis University Collage w Belfaście zorganizowały projekt pt. „I AM / JESTEM - polski performans”.

W Polsce termin "performance" upowszechniły dwie zorganizowane w 1978 roku imprezy: „Międzynarodowe Spotkanie Artystów – I am / Jestem" w Warszawie (organizator Galeria Remont, kwiecień) oraz "Performance and body" w Lublinie (organizator Galeria Labirynt, październik). Obie imprezy są punktem granicznym, datą wprowadzenia pojęcia "performance" do języka polskiej krytyki i teorii, zadomawiając się na dobre w słowniku najnowszej sztuki. 30 rocznica tych pierwszych, udokumentowanych wydarzeń skłoniła organizatorów do przedstawienia historycznej i współczesnej sytuacji sztuk performance w Polsce.

W ramach projektu „I AM / JESTEM - polski performans” przeprowadzono cykl wykładów i warsztatów, prowadzonych przez polskich artystów, organizatorów i kuratorów działających w obszarze sztuki performance i teatru oraz panele dyskusyjne moderowane przez Dr Mia Lerm Hayes – historyka sztuki z University of Ulster i Brian’a McAvera – specjalistę ds. sztuk wizualnych w Stranmilis University College. Uzupełnieniem części teoretycznej projektu były performansy zaproszonych gości z Polski oraz artystów lokalnych.

Międzygeneracyjny aspekt tego projektu podkreślił zmienne natury i różnorodność podejść do tej formy sztuki na przestrzeni lat. Zademonstrował również, teraźniejsze zainteresowanie tą formą artystyczną przez rozpatrzenie kontekstu, z którego się wyłoniła.

Z punktu widzenia teorii i historii sztuki polskiej, wyjątkowo wartościowym efektem rzeczowym projektu ma być publikacja dokumentująca to wydarzenie. W intencji organizatorów publikacja będzie ogólną prezentacją zarówno społecznych jak i artystycznych zjawisk towarzyszących rozwojowi sztuki performance w Polsce, posłuży do wskazania jak ta dyscyplina jest obecnie interpretowana i w jaki sposób odnosi się do podnoszenia świadomości i rozwoju sztuk wizualnych w Polsce i w Europie.

Uczestnicy: Stanisław Piotr Gajda i Gordian Piec (czyli Grupa Artystyczno-Kuratorska Restauracja Europa w podstawowym składzie), Anna Syczewska, Artur Tajber, Artur Grabowski, Bartosz Łukasiewicz, Dariusz Fodczuk, Ewa Rybska, Małgorzata Butterwick, Przemysław Kwiek, Władysław Kaźmierczak, Barbara Maroń, Marcin Kościelniak, Piotr Gruszczyński, Szymon Wróblewski oraz artyści lokalni Birgit Salling Hansen, Chrissie Cadman, Christoff Gillen, Colm Clarke, Hugh O’Donnell, Leo Devlin, Mark Greenwood, Paul King, Rainer Pagel, Sinead Bhreathnach Cashell, Stephen Dorothy, Ula Darjeling

Projekt wsparty został m.in. przez Konsulat Generalny RP w Edynburgu, Instytut Adama Mickiewicza, Urząd Miasta w Belfaście oraz Arts Council Irlandii Płn.


fot.: Przemysław Kwiek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz