poniedziałek, 21 maja 2007

Interakcje 2007

W dniach 7-12 maja 2007 roku w Piotrkowie Trybunalskim odbył się IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki INTERAKCJE.
W tym roku współkuratorem artystycznym był Chumpon Apisuk, światowej sławy artysta i animator działań artystycznych z Tajlandii. Dzięki jego wyborom zobaczyliśmy sporą dawkę azjatyckiej sceny performance, którą charakteryzują zdecydowanie odmienne od kultury i estetyki europejskiej postawy twórcze, czerpiące inspiracje z dalekich nam stylistyk i tradycji. Nowością tegorocznego Festiwalu był panel dyskusyjny pod nazwą "Krytycy Festiwalu". Debata teoretyczna z udziałem artystów i krytyków wzbogaciła Festiwal o część teoretyczno-naukową.
Cieszymy się bardzo, że mimo trwających sporów o sens i rozumienie sztuki współczesnej, wzrasta zainteresowanie dla tej dyscypliny sztuki. Dowodem tego jest żywe zainteresowanie publiczności, zwłaszcza młodej, sztuką performance. Dobrze też świadczy o jej kondycji ilość nominowanych i nagradzanych artystów performance prestiżowymi nagrodami, takimi jak na przykład Paszport Polityki czy Nagroda Wielka Fundacji Kultury.

Zaproszeni artyści / Invited artists:

AZJA

Singapur:

Lee Wen
Lynn Chalotte Lu
Juliana Yasin
Kai Lam
Angie Seah

Tajlandia:

Noppawan Sirivejkul
Mongkol Plienbangchang
Vasan Sittikhet
Chumpon Apisuk
Noi Apisuk

Hongkong:

Koh Siu Lan

Tajwan:

Yeh Tzu-Chi

Korea:

Hong O Bong

Japonia:

Hiromi Shirai
Tokio Maruyama

Pozostali:

Holandia
Jacques van Poppel
Kanada
Jolanta Lapiak
Francja
Fabien Montmartin
Irlandia Północna
Brian Patterson
Szkocja
Kenny McBride
Serbia
Nenad Bogdanovic
Bialorus
Viktor Petrov
Niemcy
Helge Mayer
Egipt
Omar Ghayatt
Polska
Jan Świdziński
Przemysław Kwiek
Ryszard Ługowski
Bartek Łukasiewicz
Paweł Górecki
Michał Bałdyga
Waldemar Tatarczuk
Artur Tajber
BBB Johannes Deimling
Angelika Fojtuch
Fredo Ojda
Grupa ŁUHUU
(Karina Marusińska, Katarzyna Goleń,
Natalia Rzeźniak, Agnieszka Rzeźniak)
Grupa Restauracja Europa
(Stanisław Piotr Gajda,
Gordian Piec, Mariusz Marchlewicz)Idea Festiwalu

Po raz pierwszy idea festiwalu pojawiła sie w 1998 roku. W restauracji Europa - wtedy jeszcze funkcjonującym jako miejsce gastronomiczno-towarzyskie - podczas obiadu po odsłonięciu tablicy upamietniającej fakt symbolicznego przeniesienia centrum Świata do Piotrkowa Ryszard Piegza powiedział: Dlaczego nie tu!

Kilka miesięcy później gościliśmy u Ryszarda w Paryżu. Kierując sie do metra wedrowaliśmy avenue Montaigne i gdzieś w okolicy domu zamieszkiwanego niegdyś przez Marlenę Dietrich Ryszard powiedział: Więc zróbmy to. Rozdzielił funkcje i zaproponował pierwsze nazwiska. Wtedy, jeszcze nieświadomi potęgi wprawionej w ruch maszyny interkacyjności, pierwszy raz tak dokładnie poczuliśmy czego chcemy. Piotrkowski festiwal sztuki performance został poczęty.

W maju 1999 r. ujrzał światło dzienne pierwszy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji INTERAKCJE. Wcześniej odbywały się w Piotrkowie Międzynarodowe Spotkania Artystyczne TRANSLACJE. Tak więc od kilkunastu lat przyjeżdzają do miasta artyści z całego świata aby prezentować swe dokonania, aby dyskutować o sztuce współczesnej, aby wchodzić w interakcje z mieszkańcami i miejscem - aby tworzyć sztukę!

Przygotowując kolejne edycje festiwalu stawiamy sobie wciąż nowe wyzwania dotyczące jego przyszłości, form ewolucji, którym powinien ulegać aby zachować nie tylko własny image ale także aktualność prezentacji. Interakcje systematycznie utrwalają swoją pozycję na mapie wydarzeń sztuki współczesnej. Zachowują równocześnie swoją świeżość i spontaniczność, przyciągają coraz większą liczbę zwolenników i przeciwników.

Festiwal INTERAKCJE jest również próbą utrwalenia zderzenia w symbolicznym miejscu - Centrum Świata - potężnych energii kilkudziesięciu artystów i szczególnego miasta.

Energii eksplodującej jak wulkan, tak niemożliwej do utrwalenia jak sztuka performance.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz